ابزارهای مهم سئو سایت

ابزارهای مهم سئو سایت را بشناسیم!

این روزها سایت ها به شعبه آنلاین کسب و کارها تبدیل شده اند و برای کسب موفقیت در فضای وب، باید به زیر ساخت‌هایی همچون سئو توجه ویژه شود. ما در شرکت فرداد ارتباطات شایق قصد داریم در این مقاله به معرفی ابزارهای مهم سئو سایت بپردازیم. تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

ابزار سئو چیست؟

ابزارهای سئو به سایت ‌ها یا برنامه هایی گفته می شود که بتوان از طریق آنها سایت را به لحاظ رعایت تمام جوانب و زوایای مختلف، آنالیز و بررسی کرد. اکثر ابزارهای مهم سئو سایت می‌ تواند هزینه‌ ای را در بر داشته باشد اما ابزارهای رایگان نیز وجود دارند. این ابزارها می‌ توانند حرفه ‌ای عمل کنند و نقاط ضعف و قوت رقبای سایت را به شما، نشان دهد. با استفاده از انواع ابزار سئو می تواند در افزایش میزان کسب و کار، سرمایه و ثروت تاثیرگذار باشد.

انواع ابزار سئو

می توان ابزارهای مهم سئو سایت را بر اساس کاربرد آنها به شکل زیر دسته بندی کرد:

 • آنالیتیک: آنالیز جستجوهای کاربران
 • یافتن بهترین کلمات کلیدی: انتخاب بهترین کلمه کلیدی با توجه به حیطه تخصصی سایت
 • بررسی رقابت کلمات کلیدی: بررسی میزان رقابت در جستجوی کلمات کلیدی
 • سئو داخلی سایت: آنالیز سئو داخلی سایت
 • بررسی بک لینک: بررسی و آنالیز میزان بک لینک‌ های موجود در سایت‌ ها
 • رتبه‌ بندی سایت گوگل: آنالیز و بررسی رتبه‌ بندی و رنکینگ یک سایت در گوگل
 • بهینه ‌سازی محتوا: محتوای سایت را با توجه به الگوریتم گوگل بهینه می سازد
 • تست سرعت سایت: سرعت سایت و بالا آمدن آنرا مورد بررسی قرار می دهد
ابزارهای مهم سئو سایت

انواع ابزار سئو

همانگونه که گفتیم ابزارهای مهم سئو سایت، انواع مختلیفی دارند و می توان آنها را با توجه به نیاز سایت انتخاب کرد. در ادامه انواع سایت های ابزار سئو را به شما معرفی خواهیم کرد. برای انتخاب بهتر، با ما همراه باشید.

 Ahrefs

از جمله ابزارهای مهم سئو سایت است که کارکردی بسیار ساده اما موثر دارد. شما با استفاده از این ابزار می ‌توانید برای بررسی سئو خارجی مانند لینک ‌های خارجی سایت خود و رقبا را ببینید و مقدار لینک های از دست رفته و یا اضافه شده آن را بررسی کنید. برخی از کارهایی که می توان با این ابزار انجام داد از این قرار است:

 • آنالیز و بررسی تعداد بک لینک ‌های یک سایت.
 • بررسی و آنالیز تحولات و تغییرات به وجود آمده بر روی بک لینک ‌ها در اثر گذر زمان.
 • کسب اطلاعاتی درباره ارزش رتبه ‌بندی بک لینک ‌های ایجاد شده در سایت‌.
 • جداسازی بک لینک ‌های مفید و ارزشمند، از بک لینک‌ های کهنه و قدیمی یا به اصطلاح بک لینک‌ های مرده.

Google Search Console

 این مورد یکی از ابزارهای گوگل برای سئو است که با آنالیز رایگان سئو سایت، به سئوکار کمک می‌کند تا رتبه ‌ی فعلی سایت را بداند. گوگل سرچ کنسول یکی از ابزارهای مهم سئو سایت است که آمار دقیقی از شرایط سایت، رتبه و کلماتی که مخاطبان با آن وارد سایت شما شده اند را گزارش می دهد تا با استفاده از آن‌ها به نتیجه بهتری دست پیدا کنید.

سئو، همان چیزی است که می‌تواند سایت شما را به صدر جستجوهای گوگل برساند.

 Keywordtool.io

یکی از ابزارهای مهم سئو سایت که به صورت رایگان در دسترس قرار می گیرد این مورد است. در صورتی که دنبال کلمات کلیدی مناسب برای محتوای سایت خود هستید، می‌ توانید از این سایت استفاده کنید. یافتن بهترین کلمات کلیدی می ‌تواند به افزایش میزان بازدید و ترافیک سایت کمک کند و بازدیدکننده بیشتری را به سمت سایت شما هدایت کند. برای استفاده از این ابزار تنها کافی است کلمه کلیدی مورد نظر خود را در آن وارد کنید تا در زمانی کوتاه، لیستی از کلمات کلیدی کاربردی و مشابه را که به ارتقاء سایت کمک می‌کند‌، در اختیار شما قرار دهد.

 Google Analytics

گوگل آنالیتیکس نیز یکی دیگر از ابزارهای رایگان سئو سایت است که به وسیله گوگل معرفی شده و جهت بهینه‌ سازی سایت مورد استفاده قرار می ‌گیرند. این مورد از ابزارهای مهم سایت با در دسترس داشتن اطلاعات دقیق و کامل در مورد رفتار و عملکرد بازدیدکنندگان و کاربران مختلف سایت می تواند اطلاعات مناسب را در  اختیار شما قرار دهد. امکانات گوگل آنالیتیکس را می توان اینگونه شرح داد:

 • آمار و میزان بازدیدکنندگان به طور روزانه
 • اعلام مدت زمان ماندگاری کاربران در سایت
 • مدت زمانی که کاربران در صفحات مختلف سایت شما صرف کرده اند.
 • تشخیص ابزار مورد استفاده برای ورود کاربران به سایت
 • شناسایی ساعات پیک حضور بازدیدکنندگان در سایت
 • موضوعات مورد علاقه کاربران
 • تشخیص اینکه ترافیک سایت با چه لینک هایی ایجاد شده است
ابزارهای مهم سئو سایت

 Link Miner

این مورد از انواع ابزارهای مهم سئو سایت یک اکستنشن است که بر روی مروگر نصب می شود و با کمک آن می توان لینک های شکسته موجود در هر صفحه را شناسایی کرد. با کمک این ابزار سئو می توانید از لینک های هر صفحه خروجی گرفته و آنها را با اطلاعات بدست آمده در این ابزار آنالیز کنید تا به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

Slerpee

سایت Slerpee از آن دسته از ابزار‌های مهم سئو سایت است که با استفاده از آن نتایج مثبتی را مشاهده خواهید کرد. با استفاده از این ابزار می ‌توانید شکل نمایش سایت خود را در گوگل کنترل کنید. باید به این موضوع اهمیت داد، زیرا شکل نمایش سایت شما‌ یکی از عواملی است که می ‌تواند، میزان کلیک خوردن سایت را بالا ببرد و رتبه‌ شما را در موتورهای جستجوگر ارتقاء دهد.

مُز پیشرفته(MOZ)

کاربرد MoZ  به عنوان ابزار آنالیز سایت، تحسین‌ برانگیز است. از جمله موارد کاربردی این ابزار می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی کلمات کلیدی: فهرستی از کلمات کلیدی متناسب با سایت را تهیه می کند، رتبه شما را با رقبا می‌ سنجد و کلید واژه ها را مبتنی بر مقیاس‌های مهم مانند نرخ کلیک (CTR organic)، اولویت ‌بندی می ‌کند.
 • پیگیری رتبه‌ بندی: پیگیری رتبه‌ بندی سایت و رقبای آن، بررسی نمای وبسایت در تلفن همراه و کامپیوتر و پیگیری مداوم مقیاس رتبه ‌بندی کلید واؤه های مهم.
 • کراول وب ‌سایت: بررسی صحت و سلامت سایت بر اساس ضربان آن، با ورود به سایت و کشف موارد جدید یا قدیمی. اعلام هشدار برای موارد بحرانی، تعیین اثر این موارد بر سئو سایت شما را انجام می ‌دهد.
 • بهینه‌ سازی بر اساس صفحه: با وارد کردن کلمات کلیدی و ترکیب صفحه، راهنمایی متناسب برای بهینه‌سازی محتوای صفحه را ارائه می کند.
ابزارهای مهم سئو سایت
 • تحقیق روی لینک: آنالیز کامل پروفایل لینک، مقایسه پروفایل شما با رقبا و تنظیم هدف و دنبال کردن فرایند ساخت لینک، با فهرست دنبال کردن لینک ‌ها از دیگر امکانات این ابزار سئو سایت است.
 • گزارش‌ های سفارشی: اجرا و استخراج گزارش متناسب با نیاز سایت. از جمله داده مربوط به کراول سایت، لینک‌ها و رتبه‌بندی موتور جستجو و همچنین سفارشی‌سازی، گراف و نمودارهای برند.

جمع بندی

سئو سایت، همان چیزی است که می تواند شعبه آنلاین کسب و کار شما را بر صدر گوگل بنشاند و برای دستیابی به این مهم باید از ابزارهای مهم سئو سایت استفاده کنید. شناخت این ابزارها به انتخاب هر چه بهتر شما و ارتقاء سطح کاری شما کمک خواهد کرد. ما در شرکت شایق سعی کردم برخی از مهم ترین ابزارهای بهینه سازی برای موتور جستجو را به شما معرفی کنیم و امید داریم مفید واقع شده باشد.

بهینه سازی برای موتور جستجو یا سئو، فرآیندی است که محتوای منتشر شده در سایت را با الگوریتم های گوگل همگام می سازد تا بازدید بیشتری داسته باشید. 

به سایت ‌ها یا برنامه هایی گفته می شود که بتوان از طریق آنها سایت را به لحاظ رعایت تمام جوانب و زوایای مختلف، آنالیز و بررسی کرد.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

AR
Scroll to Top