تولید محتوا، کلید تبلیغات

تولید محتوا چیست؟

مقدمه

امروزه با سرعت گرفتن زندگی و همچنین تنوع محصولات و خدمات، زمان کافی برای بررسی و مطالعه از اکثر افراد گرفته شده و به سمت لقمه‌های کوچک و در دسترس سوق داده شده‌اند. فضای مجازی و اینترنت، بستری مناسب را برای ارائه‌ی خدمات و کالا در اختیار ما قرار داده است تا با صرف کمترین هزینه و زمان به خیل عظیمی از مخاطبین متصل شویم. لازمه‌ی ورود به ذهن مخاطب و جاگیر شدن در آن، ارائه‌ی محتوای مناسب است. در این نوشته به تعریف و اهمیت تولید محتوا و کاربرد آن خواهیم پرداخت.

محتوا چیست؟

بطور خلاصه این مفهوم به معنای راه برقراری ارتباط و بازاریابی بین کسب‌و‌کارها و مخاطبین است. از این طریق می‌توان تجارب، خدمات، مزایا و اطلاعات مربوط به کسب‌وکار خود را با هنر در آمیخت، در قالب فرمی خاص و از طریق کانالی مشخص در اختیار مخاطب قرار داد تا با مطالعه یا تماشای آن به اعتماد ترغیب شود.

این تعریف دارای ۵ جزء اصلی‌ست:

۱- اطلاعات: ترکیبی از بکرترین ایده‌ها به همراه توضیح جزئیات محصول یا خدمات مجموعه.

۲- هدف: مشخص کردن نتیجه‌ی دلخواه برای ارائه‌ی اطلاعات به مخاطب. پرسیدن “خب تهش چی میشه؟” از خود ساده بنظر می‌رسد اما مهم است.

۳- مخاطب: شناسایی مخاطب هدف، بررسی سلیقه و تقاضا برای ارائه‌ی محتوای مطلوب.

۴- کانال: یافتن بهترین مسیر و ابزار برای ارائه‌ی محتوا به مخاطب هدف.

۵- فرم: انتخاب ژانر مناسب برای محتوا و ارائه‌ی آن.

تولید محتوا

تولید محتوا چیست؟

این ابزار تبلیغات در رسانه در قالب‌ها و اشکال مختلفی ارائه می‌شود. اینکه از چه فرم یا قالبی برای ارائه‌ی محتوای مدنظر استفاده کنید، منوط به دانستن ذائقه‌ی سمعی_بصری مخاطبین یا پرسونای مخاطب و درک کامل از آنچه برای ارائه آماده کرده‌اید و اطلاعات کافی در مورد آن است. ایجاد هم‌خوانی بین آنچه دارید، آنچه مخاطب می‌پسندد و آنچه شما می‌خواهید مخاطب از شما ببیند به هر چه بهتر و کارآمدتر شدن روند تولید کمک خواهد کرد.

تولید محتوا و آماده‌سازی آن برای انتشار در رسانه در چهار بخش اصلی قرار می‌گیرد: صوتی، تصویری، متنی، ویدیوئی‌‌.

انتخاب اینکه در مورد کالا یا خدمات قابل ارائه‌ی خود به ساخت تیزر یا پادکست بپردازید یا مقاله‌ای در سایت منتشر کنید یا به آپلود عکس و تصاویر گرافیکی بسنده کنید به شما و مخاطب بستگی دارد. بعنوان مثال برای فروش اسباب‌بازی که ماطب آن را می‌توان بین ۳ تا ۱۰ سال تخمین زد، تیزر می‌تواند با توجه به اصل “هر چی رو چشم ببینه دل می‌خواد” کارآمدتر باشد و مفهوم مدنظر را بهتر انتقل دهد. البته که نمی‌توان منکر تاثیر مقالات مرتبط با تاثیر آن اسباب‌بازی بر رشد کودک شد.

کاربردهای تولید محتوا

ارائه‌ی محتوا را نمی‌توان فقط به عنوان پلی برای فروش در نظر گرفت. گاهی محتوا چنان در ذهن مخاطب رسوخ می‌کند که با گذشت سال‌ها فراموش نمی‌شود. دیدن یک نشانه، ضرب یک آهنگ کوتاه یا جینگل، ترکیب رنگی منحصر بفرد یا فرم خاصی از قرار گرفتن یک کالا می‌تواند یادآور برندی باشد که شاید در تمام عمر یک بار هم نیازی به محصولات آن پیدا نکرده‌اید اما گوشه‌ی ذهن شما جا خوش کرده است. مطمئنا همین الان چند مورد به ذهنتان خطور کرده است.

محتوا الزاما  نه به منظور فروش لحظه‌ای، بلکه می‌تواند بعنوان به وجود آوردن مخاطب وفادار صورت پذیرد.

چند نمونه از کاربردهای این تعریف را با هم مرور می‌کنیم:

۱- افزایش فروش

۲- ایجاد اعتماد

۳- در اختیار گذاشتن اطلاعات و جزئیات محصول

۴- سرگرم کردن مخاطب

۵- ایجاد صمیمیت

۶- بزرگتر شدن گستره‌ی مخاطبین

جمع بندی

در دنیای امروز و با توجه به استفاده بیش از پیش افراد در فضای مجازی، استفاده از تولید محتوا و انتشار آن در این بستر را می توان راهی موثر برای تبلیغات به شمار آورد. تولید محتوا در قالب های مختلفی می تواند انجام بپذیرد. استفاده از محتوای درست و اصولی، به نزدیک شدن کسب و کار شما به اهدافش کمک شایانی خواهد کرد. 

محتوا در چهار قالب اصلی تولید می شود. صوتی، تصویری، متنی و ویدئویی.

با تولید محتوا میتوان دیدگاه، مفهوم و خط مشی یک کسب و کار را به مخاطب های آن معرفی کرد و در مورد وجوه مختلف آن به آگاهی بخشی پرداخت. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

FA
اسکرول به بالا