اهداف بازاریابی محتوا

اهداف بازاریابی محتوا چیست؟

دنیای امروز و رواج دیجیتال مارکتینک، اهمیت محتوا را در بازاریابی دو چندان کرده است. تولید محتوا بدون داشتن استراتژی کاری عبث و بیهوده است و نمی توان آن را در زمره فعالیت های موثر قرار داد. داشتن استراتژی و روشن بودن اهداف هر فعالیت بازاریابی را به موفقیت نزدیک خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد اهداف بازاریابی محتوا اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

اهداف بازاریابی محتوا چیست؟

مهم ترین هدف هر کسب و کاری جذب مخاطب و افزایش فروش یا ارائه خدمات است. یکی از استراتژی های بازاریابی، محتواست و با استفاده از آن می توان به اهدافی که در ادامه در مورد آنها خواهیم گفت، دست پیدا کرد. دستیابی به اهداف مشخص شده برای بازاریابی می تواند مسیر تحقق اهداف تجاری را تسهیل کند. Content Marketing Goals به دو دسته اصلی تقسیم می شود، اهداف غیر مستقیم یا سطح اول و اهداف سطح دوم یا غیر مستقیم.

اهداف سطح اول یا غیر مستقیم

این بخش از اهداف بازاریابی محتوا به بخش های فرعی مانند آموزش، اطلاع رسانی، الهام بخشی و سرگرمی تقسیم می شود.

  • آموزش

خیلی از کاربران برای دریافت آموزش در حوزه های مختلف به سراغ سرچ گوگل می روند و پاسخ سوالات خود را در بستر وب جستجو می کنند. بنابراین می توان با ارائه محتوای آموزشی در سایت ها به جذب مخاطب پرداخت. البته باید به خاطر داشته باشیم که بازاریابی محتوا تنها به وب سایت ها محدود نمی شود و می توان در فضاهای دیگری مانند اینستاگرام و شبکه های اجتماعی نیز به آموزش در حیطه های مختلف پرداخت.

 انتشار محتوای مفید و کاربردی در مورد قسمت های مختلف کسب و کار شما می تواند کاربر را به آنچه می خواهد برساند و این اعتماد کاربر به شما موجب افزایش فروش و محبوبیت شما خواهد شد. با فعالیت گسترده در تمامی ابعاد فعالیت خود و انتشار محتوای تأثیرگذار می توانید به مرجعی قابل اعتماد در حوزه کاری خود تبدیل شوید.

اهداف بازاریابی محتوا
  • اطلاع‌ رسانی

مخاطب همیشه دوست دارد از آخرین اتفاقات و اخبار آگاه شود، پس این فرصت را در اختیار دارید که این مورد از اهداف بازاریابی محتوا را جدی بگیرید. با توجه به عمر مفید اخبار و انتشار به موقع آنها، می توانید به جذب بسیاری از کاربرانی بپردازید که به دنبال آنها می گردند. شبکه های مجازی همچون توئیتر و فیسبوک سالهاست به عنوان منابع خبری شناخته می شوند اما نمی توان تأثیر رسانه های دیگر را نادیده گرفت.

  • سرگرمی

ایجاد لحظات فان و سرگرمی برای مخاطب از دیگر اهداف بازاریابی محتوا به شمار می رود. برای اجرای این مورد، محتوای ویدئویی بهترین گزینه است، البته می توان از تصاویر گرافیک و میم و کمیک ها نیز استفاده کرد. سرگرمی در محتوا، با رویکرد ایجاد نشاط در سایه‌ی شعار برند تولید و منتشر می شود. می توان از این فرصت برای تلفیق سرگرم کنندگی و آموزش نیز استفاده کرد. نمونه این شیوه تولید محتوا را در پیج های اینستاگرامی، تیک تاک و یوتیوب خواهید دید.

  • الهام‌ بخشی

معمولا سه دسته نام برده شده یعنی آموزش، اطلاع رسانی و سرگرمی به صورت گسترده تریدر محتواهای منتشر شده استفاده می شوند. مورد چهارم یعنی الهام بخشی، به انتقال انگیزه لازم برای فعالیت های مختلف صورت می پذیرد. در این شیوه تولید محتوا سعی می شود با اشاره به موفقیت های کسب شده توسط افراد تأثیرگذار و موفق، به ایجاد  انگیزه و انرژی برای ورود به آن عرصه اقدام شود.

سطح دوم اهداف بازاریابی محتوایی یا اهداف مستقیم

بخش دوم اهداف بازاریابی محتوا را می توان به شاخه های فرعی و زیر شاخه های زیادی تقسیم کرد.

  • افزایش آگاهی از برند

تولید و انتشار این نوع محتوا به افزایش سود و درآمد برای برند منجر می شود و می توان آن را یکی از باارزش ترین انواع محتوا به شمار آورد. در این محتوا، به آگاهی بخشی در مورد برند و به اشتراک گذاشتن هویت و ماهیت برند پرداخته می شود.

  • افزایش ترافیک سایت

کیفیت بالای محتوا، تبعیت از قوانی سئو و استفاده از ابزارهای بهینه سازی سایت می تواند منجر به بالا رفتن ترافیک سایت و جذب بازدیدکنندگان بیشتر شود.

  • جذب مخاطبان هدف

بازدید کنندگان بالقوه با محتوای قوی و حرفه ای به سایت یا شبکه مجازی یک کسب و کار می آیند و تبدیل به مخاطب وفادار می شوند.

  • تبدیل مخاطبان هدف به مشتری

شناخت و ترسیم چشم انداز برای مخاطبف می تواند پاسخی باشد برای سوالات احتمالی آنها. در واقع مخاطب زمانی که بداند شما به تمامی نیازهای او فکر کرده اید، احساس مهم بودن پیدا می کند و این حس به ایجاد اعتماد و وفاداری کمک شایانی خواهد کرد.

  • افزایش فروش

وقتی مخاطب هدف خود را به مشتری تبدیل کنید، با بروزرسانی دائمی و مداوم می توانید به افزایش فروش نیز دست یابید.

اهداف بازاریابی محتوا

چگونگی هدف گذاری در بازاریابی

مقام پادشاهی برازنده هر محتوایی نیست و محتوا برای پادشاه بودن نیاز به شاخصه هایی دارد که بتواند آن را از محتوای مشابه متمایز سازد. تدوین استراتژی محتوا با توجه به اهداف کسب و کار و مخاطب هدف، می تواند بر متمایز بودن محتوای شما تأثیر بگذارد. خلاقیت و منحصر به فرد بودن می تواند شما را متفاوت و مورد توجه سازد. هدف گذاری باید با توجه به کسب و کار شما و شاخصه های وجودی آن تدوین و طراحی شود. شاخص ترین مدل های هدف گزاری SPIRO، SMART و HARD هستند.

جمع بندی

آگاهی در مورد تقسیم بندی اهداف بازاریابی محتوا، به تدوین استراتژی های تولید محتوا کمک می کند. می توان گفت داشتن هدف در تمامی جنبه‌ های زندگی بسیار مهم و ضروری است اما در دنیای بازاریابی نیز نباید از آن غافل شویم. ما در FARDAD ERTBATAT SHAYEQ COMPANY، بازاریابی محتوا و تولید و انتشار آن را به عنوان یکی از شاخه های اصلی خدمات خود، به کسب و کارهای مختلف ارائه می کنیم. امید داریم این مقاله مفید بوده باشد و برای اجرای هر چه بهتر این نوع بازاریابی در کنار شما خواهیم بود.

بازاریابی محتوا به فرایندی در کسب و کار گفته می‌شود که با تولید محتوای جذاب، مفید و مجاب کننده باعث جذب و درگیر شدن مخاطبان کسب و کار می‌شود. «جو پولیتزی»

در این شیوه بازاریابی، به آگاهی بخشی در مورد برند و به اشتراک گذاشتن هویت و ماهیت برند پرداخته می شود.

Content Marketing Goals به دو دسته اصلی تقسیم می شود، اهداف غیر مستقیم یا سطح اول و اهداف سطح دوم یا غیر مستقیم.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

EN
Scroll to Top