سئو در دیجیتال مارکتینگ

سئو در دیجیتال مارکتینگ چه نقشی دارد؟

طبق تحقیقات به عمل آمده سئو یا همان بهینه سازی برای موتور های جستجو پرکاربرد ترین راه تبلیغات در فضای وب است که با بهره گیری درست و اصولی از آن می توان درآمد هر کسب و کاری را حداقل دو برابر افزایش داد. در این مقاله به بررسی نقش سئو در دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

سئو چیست؟

Seo  مخفف Search engine optimization یا همان بهینه سازی برای موتور های جستجو، که مهمترین آنها در حال حاضر گوگل است. در دنیای دیجیتال مارکتینگ، هر چه بیشتر دیده شدن  و در معرض دسترس بودن محتوای تولید شده برای کسب و کارها، به افزایش روند فروش و محبوبیت کمک خواهد کرد. با استفاده از فرآیند سئو در دیجیتال مارکتینگ می توانید به صفحه اول گوگل بروید و اولین پیشنهاد این موتور جستجوگر باشید.

سئو در دیجیتال مارکتینگ

موتورهای جستجوگر چگونه کار می کنند؟

به طور کلی مدتی بعد از آپلود محتوای شما در فضای وب، ربات های موتورهای جستجوگر که با نام خزنده (crawl) شناخته می شوند به سراغ محتوای شما آمده و شروع به بررسی آن می کنند. بعد از بررسی آن یک کپی از محتوا شما را برای دسته بندی شدن به دیتابیس موتور جستجوگر می برند. پس از دسته بندی مطلب موتور جست و جو بر اساس فاکتورهایی که تعیین شده به محتوا شما رنک داده و آنرا به نمایش می گذارد. در مرحله بعد شروع به بررسی رفتار کاربر نسبت به محتوای شما می کند. در واقع محتوای شما در فضای وب هر چقدر امتیاز بالاتری در این مرحله دریافت کند به بیشتر دیده شدن توسط مخاطبین نزدیک تر شده است.

همیشه با انتظار رخ دادن اتفاقات خوب آغاز کنید. «تام هاپکینس»

چرا سئو مهم است؟

تمامی ما حداقل یک بار در شبانه روز برای رفع نیاز ها و کسب اطلاعات به سراغ گوگل می رویم و از خرید کفش گرفته تا تحقیقات دانشگاهی اولین و بهترین منبع ما گوگل است. در این مراجعه و سرچ های روزانه لینک های ابتدایی که توسط گوگل پیشنهاد داده می شوند اولین انتخاب ما هستند و اتفاقی که باعث می شود محتوایی در صدر پیشنهادات گوگل قرار بگیرد، سئو است. این اتفاق به این معناست که شما نیز می توانید با استفاده ی اصولی از این امکان، حضور در لینک اول موتور جستجو در کلمه کلیدی مرتبط به کسب و کارتان کسب و کار خود را به هزاران آدم در روز نمایش دهید. در واقع یکی از مهم ترین اصول تبلیغات، اجرای سئو در دیجیتال مارکتینگ است.

نقش سئو در دیجیتال مارکتینگ

فرض کنید شما قصد راه اندازی یک مغازه را دارید. این مغازه را می توانید در حاشیه یک خیابان اصلی و پر تردد در شهر و یا در وسط یک بیابان بدون هیچ جاده و مسیر عبوری تأسیس کنید. تفاوت این دو کاملا آشکار است و انتخاب شما قطعا مشخص هست. سئو در دیجیتال مارکتینگ، در حقیقت همان مغازه دو نبش در حاشیه خیابان اصلی یک کلان شهر است. با این تفاوت که تعداد بازدید کنندگان از این مغازه صدها برابر یک مغازه فیزیکی است و هزینه های آن نیز بسیار پایین تر از اجاره همچین مغازه ای ست.

دیجیتال مارکتینگ به تمامی فعالیت های بازاریابی که برای جذب مخاطب، با استفاده از اینترنت انجام می دهید گفته می شود که ریشه اصلی آن بازاریابی محتوایی است. با فعالیت در شبکه های اجتماعی و نشر رپورتاژ آگهی در وب سایت های دیگر و بهره مندی از تبلیغات کلیکی گوگل، می توان سئو در دیجیتال مارکتینگ را به بهترین نحو پیاده کرد. چیزی که در این فعالیت بازاریابی آنلاین نقش سئو را پررنگ می کند، این است که از کنار و گوشه های موتورهای جستجو مخاطب را به سمت وب سایت شما سوق بدهد.

سئو در دیجیتال مارکتینگ

سئو قدیم چگونه اجرا می شد؟

در این شیوه سئو در دیجیتال مارکتینگ، که پیش از این متداول بوده است و مورد استفاده قرار می گرفته، نکاتی را به عنوان شاخصه های کلیدی می توان نام برد. موارد زیر از ویژگی های این نوع بهینه سازی موتور جستو به شمار می رود:

 • طراحی صفحه برای موتورهای جستجو بسیار ساده و بدون پیچیدگی می شد.
 • سرعت لود سایت از درجه اهمیت ساقط بوده است.
 • محتوای سایت تنها برای انتشار در موتور جستجو نوشته می شدند و اکثر محتوای متنی کپی شده و بی کیفیت بودند.
 • تکرار کلمه کلیدی در صفحه بیش از حد مجاز انجام می شد.
 • تمرکز کلی فقط روی درج محتوا متنی بود.
 • عدم استفاده از ریچ اسنیپت.
 • ایجاد دامنه و آدرس صفحات بر اساس کلمه صورت می پذیرفت.
 • انجام لینک سازی در شبکه اجتماعی برای رتبه بندی گوگل.

زندگی شما فقط وقتی که کاری انجام می دهید می تواند بهتر شود. برای بهبود مهارت های کلیدی تان هر روز کاری انجام دهید. «برایان تریسی»

ویژگی های سئو جدید

 • طراحی واکنش گرا برای پشتیبانی از تمام سیستم های موجود استفاده می شود.
 • افزایش سرعت لود سایت از مهم ترین بخش بهینه سازی داخلی محسوب می شود.
 • محتوا به صورت اختصاری جهت بالا بردن آگاهی کاربر یا از طریق ترجمه مقالات انگلیسی نوشته می شود.
 • تکرار مداوم کلمه کلیدی ارزشی ندارد.
 • علاوه بر محتوای متنی، از محتوا در قالب های دیگر مانند ویدیو، موشن گرافی، تصواری و… استفاده می شود.
 • استفاده از ریچ اسنیپت استفاده.
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی برای دیجیتال برندینگ

رازهای پنهان گوگل

برای اجرای سئو در دیجیتال مارکتینگ، باید به زیر و بم های گوگل تسلط داشت. آگاهی از رازهای پنهان گوگل می تواند شما را در اجرای هر ججه بهتر سئو و مناسب سازی وب سایت برای موتور جستجو آماده کند.

اول از همه اینکه گوگل به هیچ وجه دوست ندارد شخصی از بحث کارکرد و الگوریتم های اصلیش با خبر باشد. نقطه پیروزی خودش را در کسب درآمد بیشتر برای کمپانی خودش می بیند و به قول معروف منفعت شخصی ارجحیت دارد. بسیاری از گزارش های اسپم که توسط اشخاص به گوگل ارسال می شود نادیده گرفته می شود. سایت ها و دامنه های  قدیمی مورد اعتماد گوگل، کمتر در معرض عوامل منفی و جوی قرار می گیرند و دارای مصونیت می باشند. همچنین می توان گفت سایت های قدیمی به راحتی رتبه شان افت نمی کند اما چون برای گوگل مهم هستند به رتبه بالا می روند.

سئو در دیجیتال مارکتینگ

جمع بندی

همه ی ما بارها در شبانه روز برای خرید یا کسب اطلاعات یا هر کار دیگری به گوگل مراجعه می کنیم. کسب و کار شما با فعالیت در فضای مجازی با استفاده از بهینه سازی موتور جستجو می تواند به بالا رفتن فروش و مقبولیت برند شما کمک کند.  برای دستیابی به بهترین فرآیند سئو در دیجیتال مارکتینگ، باید به تیمی کارشناس و حرفه ای سپرده شود تا با بالاترین میزان موفقیت همراه باشد. ما در شرکت فرداد ارتباطات شایق با به ارائه خدمات سئو با برترین شیوه های موجود می پردازیم.

مجموعه کارهایی را برای بهتر شدن محتواهای سایت و هم سو شدن با الگوریتم های موتورهای جستجو می گویند که در واقع انجام مداوم این کارها در یک فرایند درست را، سئو می گویند.

شما با سئو می توانید صفحات وب سایت تان را در نتایج گوگل بهبود بدهید. اما در عوض در دیجیتال مارکتینگ کارهایی که توسط تیم بازاریابی با هدف آگاهی رساندن و تسریع خدمات به مشتری که منجر به فروش شود، انجام می گیرد.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

EN
Scroll to Top