تقویم محتوا

تقویم محتوا چیست؟ چگونه محتوای خود را برنامه ریزی کنید؟

همانطور که می دانید، داشتن برنامه ریزی دقیق و عمل کردن به آن یکی از ارکان اصلی و اساسی برای جلو بردن یک هدف می باشد. تقویم تولید محتوا یک ابزار مهم و حیاتی برای هر تیم بازاریابی است که می توان گفت شامل مدیریت همزمان چندین کار در مدت زمان واحد می باشد. با یک تقویم محتوای خوب طراحی شده، شما و تیمتان قادر خواهید بود تمام جنبه های محتوای آینده خود را برنامه ریزی کنید و در راستای جلو بردن آن تلاش کنید. در این مقاله علاوه بر آشنایی با این مفهوم، به دلایل اهمیت و نحوه تعیین فرم محتوایی پرداخته ایم. با ما در ادامه همراه باشید.

تقویم محتوا

تقویم تولید محتوا چیست؟

فرقی ندارد که شما به صورت فردی فعالیت می کنید و یا عضوی از یک تیم تولید محتوا می باشید؛ شما یک هدف واحد دارید که باید به آن دست یابید. در ارتباط با این کار لازم است تا علاوه بر داشتن برنامه ریزی دقیق و منظم برای اهداف، به برنامه ای که  در نظر گرفته اید به درستی عمل کنید. در چنین مواقعی است که تقویم تولید محتوا به کارتان می آید. بسیار خب! سوال اینجاست که تقویم محتوا چیست؟

به زبان ساده می توان گفت، تقویم محتوا تقویمی است که بازاریابان از آن در هنگام برنامه ریزی خروجی محتوای آینده خود استفاده می کنند. فرقی نمی‌کند تیم شما برای یک وبلاگ، رسانه‌های اجتماعی یا حتی یک مقاله محتوا منتشر می‌کند، تقویم محتوا به شما کمک می‌کند جریان‌های کاری ایجاد محتوای تیم خود را پیگیری کنید و روی تاریخ‌های انتشار نظارت داشته باشید. بسته به مقیاس و پیچیدگی کمپین های بازاریابی تیم، فرم محتوای شما می تواند هر چیزی باشد، از یک دفتر خاطرات کاغذی ساده گرفته تا یک تقویم پیچیده و کامل.

فرم محتوا در حقیقت یک ابزار خوب و نوین برای مدیریت تولید محتوایی می باشد که لازم است آن را به انجام رسانید. محتوا شما می تواند شامل هر چیزی باشد، اما مسئله ای که اهمیت زیادی دارد این است که برنامه ریزی داشته باشید و به آن عمل کنید. همچنین باید تلاش کنید که از برنامه تان عقب نیفتید تا بتوانید کاملا به موقع به تمامی مسائل رسیدگی کرده و به هدفی که دارید دست پیدا کنید. در ادامه به بررسی دلایل اهمیت داشتن یک تقویم تولید محتوا پرداخته ایم. 

چرا تقویم محتوا اهمیت دارد؟

با نگاهی به اطراف می توان به اهمیت تولید محتوا بر بستر دیجیتال پی برد. امروز و در عصر تکنولوژی فعلی، داشتن محیطی برای تولید محتوا اهمیت زیادی دارد؛ چرا که بسیاری از مردم علاقه دارند، امور روزمره شان را با استفاده از اینترنت و فضای مجازی به انجام رسانند و کمتر کسی مایل است تا به شیوه سنتی به انجام کارهایش بپردازد. در نتیجه یک کارآفرین باید در این نکته را در نظر داشته باشد و در راستای دیجیتال مارکتینگ گام بردارد.

از این رو، مهم است که افرادی که قصد توسعه کسب و کارشان را دارند، با شیوه های نوین بازاریابی دیجیتال آشنا باشند و یا ترجیحا از افراد متخصص در این زمینه مانند آژانس های دیجیتال مارکتینگ استفاده نمایند. کسی که به تولید محتوا به طور تخصصی مشغول باشد و یا برای مثال مدیریت و رهبری یک تیم تولید محتوا را در دست داشته باشد، بدون شک باید یک تقویم تولید محتوا بی نقص داشته باشد و اعضای تیم را به انجام وظایفشان به نحو احسن ترغیب و تشویق کند. برای رسیدن به تمامی این اهداف، باید یک تقویم تولید محتوا با کیفیت داشت و به آن عمل کرد. 

تهیه تقویم محتوا با در نظر گرفتن همه پلتفرم‌ها به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را به گونه‌ای متفاوت ارائه دهید تا با مخاطبان آن کانال متناسب باشد. به خاطر داشته باشید که یک تقویم محتوا به عنوان یک راهنما وجود دارد، نه یک قانون. محتوا را می توان از قبل سازماندهی و برنامه ریزی کرد.

همچین توجه داشته باشید، هدف رسانه‌های اجتماعی، اجتماعی بودن و تعامل است و کاربران بیشترین ارتباط را با محتوای به موقع و مرتبط دارند.

نظرات متخصصین در ارتباط با فرم تولید محتوا

در ادامه نظرات برخی از متخصصین را در ارتباط با اهمیت داشتن تقویم محتوایی مطرح نموده ایم تا به اهمیت تولید تقویم برنامه ریزی محتوا پی ببرید.

 • آن اسمارتی:
  تعیین زمان انتشار محتوا کافی نیست، بلکه نحوه همکاری تیم و مراحل آنالیز عملکرد محتوا نیز باید در تقویم محتوا به ثبت رسد.
 • برایان دین:
  اگر تولید محتوا برای شما یک سرگرمی بی هدف است، شما نیازی به تقویم محتوا ندارید!
 • لیندای کوویچ:
  تقویم محتوا، با سازماندهی برنامه انتشار، به شما در نظارت بر عملکرد تیم محتوا کمک می کند.

چرا باید از تقویم تولید محتوا استفاده کنید؟

استفاده از تقویم محتوایی مزایا و ویژگی های زیادی دارد. این می تواند شیوه برنامه ریزی، ایجاد و ترویج محتوا را متحول سازد. استفاده از یک content calendar می تواند به طور قابل توجهی عملکرد شما و کیفیت محتوای شما را بهبود بخشد، که می تواند منجر به افزایش سود گردد. دلایل اینکه چرا باید از تقویم تولید محتوا استفاده کنید:

 • تیم خود را منظم و هماهنگ نگه دارید 
 • ایده پردازی
 • حفظ ثبات پروژه
 • حفظ علاقه مخاطبان
 • بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی
 • پیگیری عملکرد پروژه و تقویمتولید محتوایی

نتیجه گیری 

همانطور که متوجه شدید، بازاریابی محتوا برای استراتژی بازاریابی و توانایی برند شما برای جذب و تبدیل مشتریان هدف شما حیاتی است. اما بازاریابی محتوا کار ساده ای نیست؛ چرا که جنبه‌های زیادی دارد که برنامه‌ریزی، توسعه و انتشار محتوای شما از طریق کانال‌های مختلف محور اصلی آن می باشد. 

یکی از بهترین ابزارهایی که می توانید برای منظم نگه داشتن آن استفاده کنید، تقویم تولید محتوا است. البته در ارتباط با تقویم محتوا بهتر است کاملا بر اساس آن جلو بروید تا بتوانید نتیجه خوبی را از آن دریافت نمایید.

تقویم تولید محتوا یکی از روش های کاربردی و مهم برای جلو بردن اهداف یک پروژه محتوا برای جذب مخاطبان است.

با یک تقویم تولید محتوا، می توانید چشم انداز زمانی داشته باشید، از تولید محتوای بی هدف جلوگیری نمایید و همچنین بین اعضا تعامل برقرار کنید.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

EN
Scroll to Top