انواع طراحی گرافیک

انواع طراحی گرافیک چیست و چه کاربردی دارد؟

صبح که از خواب بیدار می‌شوید از زمانی که پاکت شیر را از یخچال در می‌آورید با طراحی گرافیکی سر و کار دارید! این هنر در تمامی وجوه زندگی قابل رؤیت است و نمی‌توان آن را کتمان کرد. در این مقاله به تعریف این مفهوم و نقش آن در تبلیغات و همچنین انواع طراحی گرافیک خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیک هنر، حرفه و رشته‌ای است که فعالیت آن بر محور ارتباط بصری به منظور انتقال پیام‌های بخصوصی به گروه‌های اجتماعی با اهداف مشخص صورت می‌گیرد.

در واقع طراحی گرافیک با حضور بشریت بر روی زمین گره خورده است و از دیرباز وجود داشته است. برای اثبات این ادعا می‌توان به دیوار نگاره‌ی غارها اشاره کرد. با ساخت ابزارهای جدید و ورود به دوران دیجیتال، این هنر نیز به ابعاد ظریف‌تر و هنرمندانه‌تری دست یافته است. امروزه این هنر در انواع مختلف اجرا و در رسانه‌های مختلف به مخاطب ارائه می‌شود.

طراحی گرافیک و تبلیغات

یکی از مهم‌ترین نکات در تبلیغات جلب توجه مخاطب و رساندن پیام به زیباترین و جذاب‌ترین قالب بصری است. طراحی گرافیک مفاهیم را در قالب فضا، رنگ، شکل و تصاویر خلاقانه به دید مخاطب می‌رساند و می‌تواند بهترین راه ورود شما به ذهن مخاطب باشد.

به طور کلی نقش طراحی گرافیک در رونق کسب و کار و تبلیغات را می‌توان در پنج دسته تعریف:

 • جلب توجه
 • افزایش فروش و سود خالص با تبلیغات موثر
 • محبوبیت و رشد حضور مخاطب در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت
 • سرعت در انتقال پیام
 • ماندگاری در ذهن مخاطب

 

انواع طراحی گرافیک

تاثیر طراحی گرافیک در افزایش فروش

این هنر در بستری خلاقانه و با ایجاد فضا و اشکال با استفاده از رنگ‌ها ایجاد می‌شود و همین امر می‌تواند ضامن جاگیر شدن برند شما در ذهن مخاطب شود. همان‌طور که حتما برای شما نیز اتفاق افتاده است که روبروی قفسه‌ای پر از محصولی خاص ناخوداگاه به سمت بسته‌بندی منحصر به فرد و خلاقانه‌تر جذب می‌شوید. طراحی گرافیک موثر می‌تواند در ذهن و ناخودآگاه مشتری و مخاطب صندلی مناسبی را برای کسب و کار شما بسازد. زیرا اولین چیزی که مخاطب از محصول یا خدمات شما می‌بیند طراحی زیبا و خلاقانه ی آن است نه کیفیت.

 

انتقال سریع پیام

گاهی کلمات از بیان یک مفهوم عاجزند مضاف به اینکه این روزها ذائقه‌ی مخاطبین فضای مجازی به سمت دیدن به جای خواندن سوق پیدا کرده است. با استفاده از این هنرِ بدون حد و مرز می‌توان مفاهیم را در قالبی خوش آب و رنگ و چشم‌نواز به مخاطب ارائه کرد، این کار باعث می‌شود پیام شما در مدت زمان کمتری با عمری طولانی به ذهن مخاطب مخابره شود.

 

ایجاد حسن نیت در بازار

 طراحی یکی از ابزارهای مناسب برای ایجاد اعتماد است. اگر طراحی لوگوی شما دارای پیامی هدفدار در راستای کسب و کار شما باشد و از المان های چشم‌نواز نیز استفاده کرده باشید می‌تواند در ذهن مخاطب نقش ببندد و اعتماد مشتری را نسبت به کسب و کار شما جلب کند. این امر در دراز مدت افراد را تبدیل به مشتری وفادار می‌کند و بستری مناسب را برای افزایش فروش فراهم می‌سازد.

 

طراحی گرافیک و برندینگ

کارکنان یک مجموعه با استفاده از لوگوی طراحی شده یا رنگ سازمانی تصویب شده می‌توانند به ایجاد همبستگی بصری در گروه کاری خود بپردازند و این مسئله می‌تواند گروه شما را از دیگر رقیبان متمایز سازد. کارمندان در بسیاری از پلتفرم ها مانند وب‌سایت، فضای مجازی، یونیفرم، صفحات وب، بروشورها و لوگوها از آرم یا لوگوی مجموعه استفاده می‌کنند و این طراحی منحصر به فرد می‌تواند هویت افراد مجموعه‌ی شما را بسازد.

انواع طراحی گرافیک

انواع طراحی گرافیک

 • طراحی گرافیک هویتِ بصری

طراحی گرافیک، هویت یک برند را با استفاده‌ی تصاویر اشکال و رنگ‌ها تبدیل به هویت بصری کرده و در معرض دید مخاطب قرار می‌دهد.

 • طراحی گرافیکی بازاریابی و تبلیغات

این ابزار برای ورود به حیطه‌ی بازاریابی و تبلیغات می‌تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. طراحی پوستر، کارت پستال، تراکت، بروشور، بنر، منوها، الگوهای بازاریابی ایمیلی، اینفوگرافی و ارائه‌ی تبلیغات در رسانه‌های مختلف مانند مجله‌ها و روزنامه‌ها (مکتوب و دیجیتال) می‌تواند در گرو کار گرافیکی باشد.

 • طراحی گرافیکی رابط کاربری

رابط کاربری یا UI نحوه‌ی تعامل یک کاربر با با یک دستگاه یا برنامه است. این طراحی برای نمایش ریز تعاملات و دکمه‌ها استفاده می‌شود. این طراحی می‌تواند شامل طراحی صفحه‌ی وب، طراحی قالب‌ها، رابط‌های بازی و طراحی برنامه باشد.

 • طراحی گرافیکی نشریه

نشریه نوعی از رسانه است که در شیوه‌ی سنتی به صورت مکتوب و چاپی منتشر و در معرض عموم قرار می‌گیرد. اما امروزه نشریات دیجیتال نیز برای انتشار محتوا یا تبلیغات استفاده می‌شوند. طراحی گرافیکی نشریه می‌تواند زیر مجموعه‌هایی همچون کتاب‌ها، مجلات، خبرنامه‌ها، کتاب‌های راهنما، گزارش‌های سالانه و کاتالوگ‌ها تشکیل شده باشد.

 • طراحی گرافیکی بسته‌بندی

اکثر محصولات برای محافظت و آماده‌سازی نیاز به بسته‌بندی دارند. بسته‌بندی می‌تواند به ایجاد ارتباط با مشتری و جلب اعتماد و نظر وی تاثیر مستقیم داشت باشد. از این رو طراحی مهم‌ترین بخش این بسته‌بندی به شمار می‌رود. طراحی بسته‌بندی شامل طراحی برچسب‌ها، جعبه، پاکت و… می‌شود.

 • طراحی گرافیکی حرکت

همانطور که از نام آن مشخص است شامل طراحی گرافیکی متحرک است. این فرآیند شامل انیمیشن، صدا، فیلم، فن چاپ و شبیه سازی می‌شود. از این ابزار در تیتراژ و اعتبارات پایان، لوگو متحرک، پیش پرده‌ها، ویدیوهای تبلیغاتی و آموزشی، بنرها و… می‌توان استفاده کرد.

 • طراحی گرافیکی زیست محیطی

این طراحی به منظور بهبود تجارب کلی افراد برای استفاده از فضای به یاد ماندنی جالب یا آموزنده استفاده می‌شود. در این حیطه می‌توان به علائم، نقاشی‌های دیواری، نمایشگاه‌های موزه، ناوبری و حمل و نقل، فضای داخلی مغازه و… اشاره کرد.

 • طراحی گرافیک و تصویرسازی برای طراحی گرافیکی

این طراحی برای مواردی همچون طراحی و تیشرت، تصاویر سهام، الگوهای گرافیکی برای منسوجات، کتاب‌های طنز، آلبوم، جلد کتاب و موارد بی شمار مشابه استفاده می شود.

 

جمع بندی

روزانه و در بسیاری از وجوه زندگی با طراحی‌های گرافیکی سر و کار داریم. برای انتقال پیام کسب و کار و برند در دنیای بصری امروز داشتن طراحی مناسب برای ارائه از واجبات به شمار می‌رود. با سپردن طراحی‌ها به تیمی حرفه‌ای و خلاق میتوان از بازخورد مثبت آن اطمینان کامل حاصل کرد. شرکت فرداد ارتباطات شایق با حضور تیمی خلاق و کاربلد می‌تواند در این مسیر همراه شما باشد.

 

طراحی گرافیکی هنری است که در قالب تصویر به انتقال پیام به مخاطب می‌پردازد.

دنیای امروز به سمت بصری شدن سوق پیدا کرده است و تاثیر تصاویر جذاب و خلاقانه بسیار زیاد است، از این رو می توان طراحی گرافیک را با اهمیت دانست. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

FA
اسکرول به بالا