مراحل طراحی سایت

مراحل طراحی سایت چگونه اجرا می شوند؟

وب سایت ها، شعبه آنلاین کسب و کارها در فضای وب هستند. طراحی سایت طی فرآیندی انجام می شود که در این مقاله قصد داریم به توضیح و بررسی آن بپردازیم. برای آگاهی از مراحل طراحی سایت با ما همراه باشید.

مراحل طراحی سایت

حوزه طراحی سایت، این روزها با اقبال زیادی روبرو شده است و برای ورود به این عرصه باید به مراتب آن مسلط بود. سایت ها بر اساس ویژگی ‌های محصول یا خدمات مورد نظر، طراحی و در دسترس کاربران قرار می گیرند. بنابراین یک طراح سایت باید بداند موفقیت در این حرفه زمانی محقق می شود که بتواند اصول و قواعد طراحی سایت را به درستی رعایت کند. در ادامه مراحل طراحی سایت را با هم مرور خواهیم کرد:

در وهله اول وجود و خلق محتوا به دلیل جستجو بوده است. «لی اودن»

  • تعریف دقیق پروژه

آگاهی از کاری که می خواهید انجام دهید همیشه اولین گام محسوب خواهد شد. هدف کلی کسب و کار و مخاطب هدف باید کاملا مشخص و واضح باشد. بطور معمول برای وب سایت ها دو یا سه هدف برای آغاز پروژه انتخاب می شود. برای روشن شدن مبحث می توان به این موضوع اشاره کرد که ابتدا باید بدانید برای چه منظوری سایت طراحی می کنید. اگر قصد فروش محصولی دارید، سایت شما فروشگاهی و در صورت تمایل برای به اشتراک گذاشتن محتوای آموزشی، سایت شما نیازبه طراحی آموزشی دارد.

  • شناخت پرسونای مخاطب

مخاطب هدف و شناخت آن می تواند شما را در طراحی گرافیکی و چینش بخش های مختلف سایت کمک کند.استاندارد‌های لازم برای اجرای مراحل طراحی سایت را می توان با توجه به مخاطب و به صورت ویژه اجرا کرد. در این صورت شما می دانید با چه گروهی از افراد جامعه و با چه سلیقه ای طرف هستید و همین امر می تواند یاری دهنده شما برای انتخاب بهترین شیوه طراحی باشد.

  • طراحی نقشه سایت

سومین مرحله از این قسمت از مراحل طراحی سایت، طراحی طرح اولیه (Wireframe) و مهندسی سایت (Site architecture) است که در آن، یک نمای کلی از سایت و صفحات آن ایجاد می ‌شود. این مرحله با کسب اطمینان در مورد ایجاد همخوانی طراحی صفحات مختلف با یکدیگر انجام می شود. باید به خاطر داشته باشید که تعامل و ارتباط این قسمت ها بسیار حائز اهمیت است و به درستی باید صورت پذیرد.

مراحل طراحی سایت
  • طراحی بصری

بعد از گذر از مراحل طراحی سایت که گفتیم، به قسمتی می رسیم که طراح سایت استفاده از عناصر گرافیکی و بصری، زیبایی ظاهری مناسبی را به سایت اضافه می کند. این قسمت شامل رنگ بندی و ویژگی های بصری سایت، با توجه به رنگ سازمانی برند می شود. توجه به طراحی تجربه کاربری یا UX هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید به آن توجه لازم را کرد. بهره مندی از حضور طراح گرافیک حرفه ای می تواند این مرحله را موفقیت بالاتری به اجرا برساند.

  • وایر فریم سایت

بنا کردن اسکلت سایت و مشخص کردن اینکه هر بخش سایت در کجا قرار می گیرد و چگونه با سایز اجزا در ارتباط هستند، وایر فریم سایت نام دارد. در این قسمت از مراحل طراحی سایت، برای ایجاد ارتباط بین ۴ بخش اصلی بلاگ، درباره ما، تماس و خدمات یا محصولات خواهد بود. حالا در این مرحله باید جزئیات هر فیلد و ارتباط آن با سایر صفحات مشخص شود.

مراحل طراحی سایت
  • کد نویسی

یک طراح سایت خبره، با استفاده از زبان های مناسب مانند  HTML و CSS باید به نوشتن کدهای بخش های مختلف سایت بپردازد. قسمت های مختلف سایت مانند سبد خرید، آدرس، راه های ارتباطی و دیگر بخش ها در این مرحله از مراحل طراحی سایت، نوشته می شوند. علاوه بر این، برای دستیابی به یک سایت کاملا حرفه ای به آشنایی با دیگر زبان ‌های برنامه نویسی مانند JQuery ،PHP و Javascript نیاز دارید. استفاده از کد نویسی و زبان های برنامه نویسی به بهینه سازی هر چه بهتر سایت کمک خواهد کرد.

  • تست و ارزیابی

مهم ترین قسمت مراحل طراحی سایت، تست و ارزیابی است. طراح در این قسمت تمامی فایل های سایت بر روی سرور تست (Production Server) قرار می دهد و عملکرد کلیه اجزای سایت را بررسی می کند. ارزیابی شامل دکمه های CTA، منوها و دیگر قسمت های سایت می شود تا در صورت وجود خطا، ایرادات پیش از ارائه سایت، اصلاح شوند.

بررسی صحت عملکرد سایت بر روی مرورگرهای مختلف مانند کروم، فایرفاکس و دیگر مرور کننده ها، در این مرحله انجام می شود. در صورت دریافت نتیجه مثبت، می توانید نحوه نمایش سایت در دستگاه‌ های مختلف مانند موبایل (بررسی ریسپانسیو بودن سایت) را مورد ارزیابی و تست قرار دهید.

  • اجرای نسخه نهایی سایت

موفقیت در گذراندن مراحل قبل، می تواند شما را به ارائه و اجرای نسخه نهایی سایت بر روی دامین تایید شده برساند. درستی اجرای مراحل قبل می تواند مهر تاییدی بر تبحر طراح شما باشد.

مراحل طراحی سایت
  • پشتیبانی از سایت

کار تیم طراحی سایت، بعد از انتشار و تحویل نسخه نهایی به پایان نمی رسد و سایت نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. عوامل پشتیبانی از سایت، با بررسی دائمی عملکرد آن، ایرادات احتمالی آن را شناسایی و برطرف می کنند و یا به اضافه کردن قسمت های جدید به سایت بپردازند. می توان گفت پشتیبانی از سایت، به اندازه راه اندازی سایت برای کسب و کارها بسیار ضروری و قابل توجه است.

 جمع بندی

طراحی سایت حرفه ای تخصصی و چالش برانگیز است و برای اجرای مراحل طراحی سایت باید از دقت و حساست بالایی برخوردار بود. استفاده از تجربیات و مهارت های طراحان سایت، می تواند به اجرای این مراحل را با موفقیت بالایی به پایان برساند و باعث رشد و شکوفایی کسب و کار شما در بستر وب شود. ما در شرکت فرداد ارتباطات شایق، با سالها تجربه ارائه خدمات طراحی سایت در کنار شما هستیم تا بهترین و کاربردی ترین وب سایت را در اختیار داشته باشید.

شما نمی توانید چیزی را به فروش برسانید اگر نمی توانید چیزی بگویید. «بث کامستاک»

بررسی صحت عملکرد سایت بر روی مرورگرهای مختلف مانند کروم، فایرفاکس و دیگر مرور کننده ها، در این مرحله انجام می شود. 

طراحی سایت حرفه ای تخصصی و چالش برانگیز است و برای اجرای مراحل طراحی سایت باید از دقت و حساست بالایی برخوردار بود. استفاده از تجربیات و مهارت های طراحان سایت، می تواند به اجرای این مراحل را با موفقیت بالایی به پایان برساند و باعث رشد و شکوفایی کسب و کار شما در بستر وب شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

FA
اسکرول به بالا