کوکاکولا و بابانوئل

کوکاکولا و بابانوئل | چگونه یک مشاوره درست، یک اثر خلق کرد؟

در این مقاله مایل هستیم درباره کوکاکولا و بابانوئل معروف داستان هایی را برایتان بگوییم. اینکه چطور یک مشاوره درست، باعث خلق یک اثر و گسترش آن در سراسر جهان شد. یک مشاوره از طرف یک آژانس تبلیغاتی که به طور کامل توانست فرهنگ را تغییر دهد و فروش یک برند را به حد نجومی افزایش دهد. برای آنکه با ارتباط آن ها با یکدیگر آشنا شوید، با شایق، در ادامه این مقاله همراه باشید. 

کوکاکولا و بابانوئل

کوکاکولا و بابانوئل

با یک جست و جو در اینترنت و سایت های مختلف می توانیم به نتایج متفاوتی برسیم. همین حالا اگر تصمیم بگیرید تا داستان واقعی بابانوئل و اینکه از کجا سر و کله اش پیدا شده و اصلا وجود خارجی داشته است یا خیر را پیدا کنید، احتمالا به نتیجه واحدی نرسید. چراکه داستان ها و افسانه های بسیاری در ارتباط با این موضوع وجود دارد. 

اما آنچه که تقریبا در بیشتر منابع به آن اشاره شده، این است که در حقیقت بابانوئل یک پیرمرد مهربان و قرمز پوش که برای کودکان هدیه می آورد نبوده. در برخی از داستان ها اشاره شده که بابانوئلی که امروز ما آن را می شناسیم، تا قبل سال 1931 میلادی، حتی لباس قرمز رنگ نداشته؛ بلکه تصاویر موجود مرتبط با بابانوئل بیشتر یک مرد لاغر و بلند قد بوده که حتی چهره ای ژولیده و خشن داشته و یک شخصیت ترسناک محسوب می‌شده. 

جالب است بدانید، در افسانه ها اینطور آمده که بابانوئل اصلا گوزنی نداشته، برعکس یک جن با او همراه بوده. به طور کلی بابانوئل مهربان با لباس قرمز رنگ، تا پیش از سال 1931 به طور کلی وجود نداشته است. اما در سال 1931 چه چیزی باعث تغییر این داستان شد؟ ما در ادامه به شما می گوییم. 

کوکاکولا-1931 میلادی

در ابتدا جالب است بدانید، اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که بیش از 94 درصد جمعیت جهان این برند را می‌شناسند و کلمه کوکاکولا پس از کلمه «اوکی» (Okay) شناخته‌شده‌ترین کلمه جهان است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که بیش از 90 درصد جمعیت جهان لوگوی قرمز و سفید کوکاکولا را می‌شناسند و طبق برآوردهای انجام‌شده افراد به‌طور متوسط هر چهار روز یک‌بار یک نوشابه کوکاکولا می‌نوشند. 

✔️خب این موفقیت از کجا آمده؟ از یک مشاوره به جا و بسیار کاربردی به یک موفقیت جهانی. این همان چیزی است که به آن قدرت تبلیغات صحیح و کاربردی گفته می شود.

در سال های اولیه تولید و توزیع نوشابه های کوکاکولا، این نوشابه به عنوان یک نوشیدنی انرژی زا، در میان مردم به شهرت خوبی رسید. اما به شکلی که این نوشیدنی، در فصل تابستان طرفدار زیادی داشت اما در فصل زمستان تقریبا فروش بسیار کمی داشت.

👈 در سایت شایق بخوانید … مزایا و معایب برندینگ 

کوکاکولا تصمیم گرفت تا از یک روش جدید برای تبلیغات و فروش بیشتر در زمستان استفاده کند. به همین دلیل، کوکاکولا برای افزایش فروش در زمستان تصمیم گرفت از یک مشاور کسب و کار کمک بگیرد. به همین دلیل، طی قراردادی با آرچی لی، مدیر آژانس تبلیغات D ARCY مقرر شد، دست روی یکی از نماد های زمستان که همان بابانوئل است گذاشته شود و از آن به عنوان نماد تبلیغات زمستانه کوکاکولا استفاده شود. از همینجا بود که داستان کوکاکولا و بابانوئل آغاز شد. 

تغییرات بابانوئل به نفع کوکاکولا

تا سال ها پیش، بابانوئل به عنوان نماد کریسمس شخصیت متفاوتی در ذهن مردم داشت. در حقیقت تصویری دوستانه، گرم و پدربزرگ مانندی که امروز از بابانوئل می بینیم، اولین بار در سال 1931 ظاهر شد. زمانی که کوکاکولا به هادون ساند بلوم تصویرگر دستور داد تا بابانوئل را برای تبلیغات کریسمس این شرکت نقاشی کند. سایت پورو مارکتینگ به این نکته اشاره می کند که:

منشأ شخصی که در شب کریسمس در غرب برای «بچه های خوب» هدیه می آورد، معروف ترین برند نوشابه در جهان را نیز به عنوان مرجع اجباری در این تاریخ ها تبدیل کرده است. با الهام از چهره واقعی یک اسقف مسیحی به نام نیکلاس، بابانوئل امروزی ساخت شرکت کوکا کولا است. به طوری که لباس سنتی او که قرن ها سبز بود، برای مطابقت با نقوش برند تغییر شکل داد. این اتفاق در سال 1931 رخ داد، زمانی که کوکاکولا یک کمپین تبلیغاتی کریسمس را راه اندازی کرد که بر روی بابانوئل با رنگ های سفید و قرمز متمرکز بود.

پرو مارکتینگسایت

دلیل این کمپین ها، تغییر این ایده بود که کوکاکولا یک نوشیدنی برای هوای گرم است، بنابراین تصمیم گرفتند استراتژی را با شعار «تشنگی فصل نمی شناسد» راه اندازی کنند. بدین شکل بود که داستان کوکاکولا و بابانوئل با هم آغاز شد. 

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید، تبلیغات و مشاوره قدرتمند این برند باعث شد که تا به امروز بابانوئل با شخصیتی که کوکاکولا طراحی کرد در سراسر جهان مشهور شود.

🔴کوکاکولا افسانه بابا نوئل را خلق نکرد.🔴 

اما تبلیغات کوکاکولا نقش زیادی در شکل دادن به شخصیت شادی که امروزه می شناسیم ایفا کرد.

امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. به یاد داشته باشید، تبلیغات و مشاوره مهمترین رکن برای توسعه یک برند می باشد. بنابراین قدرت آن را دست کم نگیرید. 

به موفقیت شما شایق هستیم.💙

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *